Ekipa „Learn Co” na podium turnieju piłkarskiego

Piłka nożna to przede wszystkim emocje związane z przeżywaniem rozgrywek sportowych. Może być również nośnikiem do szerzenia takich wartości jak szacunek i tolerancja. Okazją do poparcia tej tezy był udział wrocławskich pasjonatów futbolu w międzynarodowym turnieju piłkarskim.

W miniony weekend grupa piłkarzy amatorów związanych z Fundacją „Learn Co” i NTKS Wrocław uczestniczyła w 10. Antyrasistowskim Turnieju Piłkarskim, który odbył się w saksońskim Kittlitz niedaleko Löbau. Rozgrywki, w których uczestniczyło 16 zespołów stanowiły główną, ale nie jedyną atrakcję turnieju zorganizowanego przez stowarzyszenie Augen Auf. Większość zespołów piłkarskich stanowiły drużyny z okolic miasta Löbau i Görlitz, swoją reprezentację mieli również zamieszkujący tamte tereny Serbołużyczanie, a także osoby pochodzące z Pakistanu, Afganistanu oraz Tunezji na stałe mieszkający w Saksonii. Wrocławska drużyna była jedynym zespołem spoza Niemiec i jedynymi Polakami uczestniczącymi w całym projekcie.

W trakcie turnieju oprócz punktów zdobytych na boisku zespoły mogły poprawić swój dorobek punktowy za postawę fair-play oraz uczestnictwo w różnorodnych warsztatach. Można było wykazać się sprawnością fizyczną ucząc się capoeiry, wykazać się wiedzą z zakresu następstw palenia tytoniu, lub zdobyć pierwsze szlify umiejętności hip-hopowych. Wieczorami zmęczonych uczestników piłkarskich i warsztatowych zmagań zabawiały rockowe i hip-hopowe zespoły z Polski i Niemiec.

Debiutujący na turnieju wrocławski zespół dotarł do finału rozgrywek, gdzie po zaciętym i pasjonującym meczu musiał uznać wyższość Serbołużyczan. Finał zakończył się wynikiem 2:0, po bramkach straconych w ostatnich minutach drugiej połowy. Mimo, że dotarcie do finału było dużą niespodzianką, to po porażce pozostał niedosyt, że zabrakło tak niewiele.

W klasyfikacji generalnej – po zsumowaniu również punktów zdobytych w warsztatach – wrocławska ekipa zajęła 3 miejsce.