Na stażu w Niemczech – Grupa 1

Pierwsza Grupa wróPraktykaciła ze stażu zawodowego w Niemczech realizowanego w ramach projektu „Praktyka czyni mistrza” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na zasadach Programu Leonardo da Vinci.

Pierwsza ósemka uczniów praktykowała w zakładach w saksońskim Görlitz. Zgodnie z zapisami projektu uczestnikami projektu była młodzież kształcąca się w zawodach związanych z branżą budowlaną. Grupa składała się z cieśli, murarza, dwóch dekarzy, oraz czterech monterów zabudowy oraz robót wykończeniowych. Staż trwał od 29 września do 11 października 2013 r. W trakcie pobytu w Niemczech każdy uczestnik przez dziesięć dni pobierał praktyczną naukę w zakładzie pracy.

Największa niepewność towarzyszyła uczestnikom na początku pobytu w Niemczech. Uczestnicy obawiali się, przede wszystkim o sposób porozumienia się z niemieckim pracodawcą. Wątpliwości rozwiały się już po pierwszym dniu praktyk. Po powrocie z pierwszego dnia stażu wszyscy zgodnie stwierdzili, że mimo braków w słownictwie można się dogadać. Każdy dzień był wyjątkowy i niepowtarzalny. Praktykanci chwalili się, że otrzymują dużo zadań, podczas których mogli zaprezentować swoje umiejętności. Niektóre rzeczy wykonywali po raz pierwszy w życiu. Pewności dodawały im również pochwały od pracodawców.

Każdego dnia po pracy grupa wspólnie zbierała się w kuchni na obiedzie i rozmowach o zdobytych doświadczeniach. Podczas wspólnych posiłków młodzież opowiadała co kto robił i porównywała to z warunkami panującymi na praktykach w Polsce.

Staż to także aktywności kulturowe. Cała grupa była na wycieczce w Dreźnie, gdzie spędziła dzień na zwiedzaniu muzeum militariów, muzeum higieny oraz historycznej części miasta. Innym razem przewodnik oprowadził grupę po Görlitz, ukazując najpiękniejsze i najciekawsze miejsca. Ostatniego dnia, po pracy, niemiecka organizacja partnerska przygotowała niespodziankę. Grupa zwiedziła pięknie zdobioną sale ratuszową oraz poddasze kościoła św. Piotra i Pawła – atrakcje na co dzień nie dostępne dla zwiedzających.

Młodzież ze stażu wróciła z nową wiedzą i umiejętnościami zawodowymi oraz pełna wrażeń kulturowych.

 

 Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego