Praktyka w Niemczech – grupa 2

Fundacja Learn CoStażyści grupy 2 wrócili do domów cali i zdrowi, z głowami wypełnionymi nowymi doświadczeniami zawodowymi wrócili. W Niemczech na praktykach spędzili dwa tygodnie od 31 marca do 11 kwietnia 2014 r.

Grupa składała się z 12 uczniów kształcących się w zawodach branży budowlanej. Praktykanci reprezentowali takie zawody jak monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych, monter robót wykończeniowych w budownictwie, murarz-tynkarz oraz stolarz. W ciągu pobytu w Görlitz każdy z praktykantów przez 10 dni zdobywał fachową wiedzę w niemieckim przedsiębiorstwie. Najwięcej emocji było przed rozpoczęciem stażu. Niepewność związana była przede wszystkim z osobą instruktora, który przez dwa tygodnie przekazywał tajniki zawodu.

Po pierwszym dniu stażu zdenerwowanie ustąpiło miejsca pewności siebie. W trakcie wieczornego spotkania stażyści jeden przez drugiego przekrzykiwali się kto trafił do lepszej firmy. Dolnośląscy adepci budownictwa bardzo szybko zapomnieli też o swojej niepewności związanej ze znajomością języka niemieckiego. Wszystkim udało się porozumieć. Z pomocą przychodziły też rozmówki otrzymane na kursie językowym.

Każdy dzień rozpoczynał się wczesnym rankiem i wypełniała go praktyczna nauka zawodu. Stażyści wracali popołudniu zmęczeni, z uśmiechem i zawsze z historią do opowiedzenia o tym jak się pracuje w Niemczech. Popołudniami grupa wychodziła na zwiedzanie miasta, zakupy lub zostawała w hotelu odpocząć i przygotować się na kolejny dzień.

W weekend grupa wybrała się na całodniową wycieczkę do Drezna. Zwiedzili wystawę Körperweltem (Świat Ciała) Gunthera von Haggensa, Muzeum Militariów jak również stare miasto z zabytkami. Niedziela to czas spędzony na świeżym powietrzu w Parku Zwierząt. Uczniowie nie ograniczyli się tylko do biernej obserwacji zwierząt. Korzystając z dobrodziejstw uczyli się chodzić na szczudłach, doić krowę jak również wygłupiali w parku linowym .

Poniedziałek to powrót na praktyki gdzie czekały kolejne wyzwania – montaż kaloryferów, przygotowanie drzwi do montażu, wylewanie fundamentów, izolacja ścianek działowych i wiele innych. Na grupę czekały też niespodzianki kulturowe. W poniedziałek wieczorem było zwiedzanie browaru Landskron. Młodzież prześledziła cały proces powstawania piwa. Żadna inna atrakcja kulturowa nie wzbudziła tyle emocji i radości jak odwiedziny w browarze. W tygodniu stażyści mieli jeszcze okazję spacerować z przewodnikiem poznając najbardziej piękne miejsca Görlitz.

Piątek 11 kwietnia 2014 r. był ostatnim dniem na praktykach i dniem wyjazdu do domu. Podobnie jak uczestnicy grupy 1 tak i tym razem stażyści dostali od szefów firm zaproszenie do powrotu do Niemiec po skończeniu szkoły.

Jeśli jesteś zainteresowany wyjazdem wypełnij formularz zgłoszeniowy, który znajdziesz TUTAJ.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego