Praktyki grupy 3

Wakacje skrócone o tydzień? Tydzień bezcennego doświadczenia? Te dwa pytania wielokrotnie były poddawane pod dyskusję przez praktykantów grupy 3 projektu „Moja przyszłość to Europa – zagraniczne staże zawodowe” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na zasadach programu Erasmus+.  Po wielu burzliwych debatach, w grupa zadecydowała, że czasem warto skrócić wakacje, by nauczyć się czegoś co zaprocentuje w przyszłości.

Stażyści wyjechali do Niemiec po praktyczną naukę w ostatnim tygodniu sierpnia i przebywali na praktyce do 5 września 2015 r. W grupie znajdowali się przedstawiciele następujących rzemiosł: monter sieci, urządzeń i instalacji sanitarnych (2 osoby), monter robót wykończeniowych w budownictwie (3 osoby) oraz murarz-tynkarz (5 osób).

Co się dzieje na stażach w Niemczech?

Pierwszego dnia każdy poznał majstra z niemieckiego zakładu. Z relacji uczestników wynika, że największe obawy dotyczyły sposobu porozumiewania się. Strach miał jednak tylko wielkie oczy, chociaż na początku od pokazywania zadań bolały ręce. Okazało się, że słownictwo fachowe brzmi podobnie a rysunek techniczny jest taki sam. Najważniejsze okazały się jednak umiejętności zawodowe. Dzięki dużej wiedzy i umiejętnościom polscy uczniowie szybko odnaleźli się w nowym miejscu i dostają coraz bardziej odpowiedzialne zadania.

Grzesiek opowiada, że podczas stażu po raz pierwszy w życiu uczestniczy w renowacji zabytków. Praktykuje pod okiem majstra, który restauruje mur miejski z XIV wieku na zlecenie inspektora zabytków z Görlitz. Najbardziej ceni dbałość o detale i czystość pracy. Nie spodziewałem się, że jako murarz do wypełniania fug będę używał kielni wielkości łyżeczki do herbaty i pracował z zaprawą odtworzoną na podstawie historycznej receptury.

Bartek z kolei dzieli się swoim doświadczeniem z budowania sklepień krzyżowych. Stwierdził, że jest to praca wymagająca dużego skupienia, dokładności i pamiętania o wielu szczegółach. Gdy zapomnę o czymś jest to zaraz widoczne w mojej pracy i muszę poprawiać. Dzięki takim zadaniom mam szansę stać się lepszym murarzem podkreśla.

Poza praktyczną nauką grupa uczestnicy w wielu atrakcjach – zwiedzanie lokalnego browaru, ZOO, wycieczka do Drezna i wiele innych.

Galeria zdjęć: www.FB.com/StazeZawodowe

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), realizowany na zasadach Programu Erasmus+.