Przygotowania czas zacząć – grupa 5

Fundacja Learn Co

Ostatnia dziesiątka uczniów rozpoczęła przygotowania do uczestnictwa w stażu. 25 października 2014 r. był pierwszy dzień zajęć. W programie tradycyjnie nauka języka niemieckiego ze szczególnym uwzględnieniem słownictwa branżowego. Duży nacisk kładziemy też na przełamanie bariery w używaniu języka. Przyszli stażyści biorą udział w wielu ćwiczeniach, które wymagają mówienia po niemiecku. Jest wiele interakcji między uczestnikami – scenki, dialogi, prezentacje na forum grupy – z wykorzystaniem najważniejszych zwrotów i słownictwa branżowego. Urozmaiceniem są też aktywne metody nauczania. Jak najwięcej pracy własnej uczestników i ich zaangażowania. Dodatkową atrakcją są elementy grywalizacji – zabawa i chęć wygrania z drugim zespołem powoduje, że nawet najbardziej nieśmiali uczestnicy odzywają się po niemiecku. Wszystko z dużą dawką humoru daje dużą skuteczność. Zajęcia mijają w oka mgnieniu.

Kolejny etap to przygotowanie kulturowe. Trenerka wciąga uczestników w dyskusję o Niemczech i Niemcach odwołując się do doświadczeń młodzieży. Okazuje się, że nie tacy straszni ci Germanie jakby się wydawało.

Na koniec pierwszego dnia jeszcze rundka z pytaniami i odpowiedziami odnośnie warunków pobytu, przedsiębiorstw i niezbędnych rzeczy do zabrania. Grupa jako zadanie domowe zadanie dostaje zastanowić się czym zajmują się na praktykach w Polsce tak aby dowiedzieć się o niemieckie słownictwo od nauczyciela.

Pierwszy dzień pełen wrażeń i emocji za grupą 5 a przed praktykantami jeszcze warsztaty pedagogiczne.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego