Staż grupy 3

Fundacja Learn CoUczestnicy grupy 3 projektu „Praktyka czyni mistrza” wrócili ze stażu do domów. Praktykanci z wielką niechęcią opuszczali Niemcy. Praktyczna nauka zawodu w Görlitz bardzo przypadła im do gustu. Młodzi budowlańcy każdego dnia od 21 czerwca do 03 lipca 2014 r. poznawali sekrety swojego zawodu o jakich wcześniej nawet nie śnili. Nauka odbywała się w przyjaznej atmosferze, okraszona duża dawką śmiechu.

Staż odbywały się w najstarszym świeckim budynku Görlitz. Najważniejsze zadanie na pierwsze dni to przełamanie bariery językowej oraz znalezienie sposobu na porozumienie się z niemieckimi pracodawcami. Dzięki kreatywności i dużym chęciom nie było problemu aby się porozumieć.

Codziennie każdy ze stażystów dostawał zadanie do wykonania. Polscy stażyści opanowali wiedzę przede wszystkim z zakresu konstrukcji sklepień, łuków oraz technik sztukatorskich. Staż obejmował również elementy wychodzące poza zakres programu nauczanego w szkole jak konstrukcje i praca z naturalnym kamieniem, konstrukcje ze skał oraz przygotowywania zaprawy gipsowej i murarskiej. Każde wykonane zadanie, jak odlew gzymsu, posągu bądź kolumny było nie lada wyzwaniem i sprawiało praktykantom dużo satysfakcji

W czasie wolnym praktykanci zwiedzali Görlitz, byli w zoo, na kręglach oraz zwiedzili pradukcję piwa w browarze Landskron. W weekend odwiedzili Drezno, w którym obejrzeli alternatywną dzielnicę Neustadt, przejechali się kolejką po Wielkim Ogrodzie oraz bawili się w Muzeum Higieny. Szczególnie Muzeum Higieny pozostanie na długo w pamięci, ponieważ można było w nim dotykać wiele eksponatów. Największym hitem była możliwość stoczenia pojedynku na fale mózgowe albo zmierzyć swoją krzepę.

W trakcie rozmów ewaluacyjnych uczestnicy podkreślali, że ta dwutygodniowa praktyka była pozytywnym zaskoczeniem i zgłaszali chęć uczestnictwa w kolejnych edycjach projektu.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego