Staż grupy 4

Fundacja Learn Co

W piątek 26 września 2014 r. uczniowie uczestniczący w grupie 4 projektu „Praktyka czyni mistrza” wrócili do Polski. Nauka stolarstwa i dekarstwa w praktyce była wielkim przeżyciem dla przyszłych fachowców z branży budowlanej.

Staż w przepięknym Görlitz trwał dwa tygodnie od 15 do 26 września 2014 r. Przez dziesięć dni uczniowie z Polski pobierali naukę pod okiem niemieckich mistrzów. Młodzież odebrała szkołę nie tylko swojego fachu, lecz przede wszystkim przyśpieszony kurs funkcjonowania w międzynarodowym środowisku oraz sprawdzenia umiejętności porozumiewania się w obcym języku będąc zdanym wyłącznie na siebie. Wszystko to jednak pod czujnym okiem opiekuna, który w razie problemów służył pomocą.

Z rozmów przeprowadzonych ze stażystami dowiadujemy się, że nie spodziewali się tak wysokiego poziomu zaufania jakim obdarzyli ich niemieccy opiekunowie. Część uczniów przyznała, że mogła po raz pierwszy korzystać ze specjalistycznych narzędzi i sprzętu. Podkreślali, że nawet jak maszyn są w polskim zakładzie praktyk, to nie zawsze dostają zgodę szefa na korzystanie z nich. Doświadczyli także wielu rzeczy, które nie są w programie polskiej szkoły – wykonywanie ornamentów, rzeźbienie oraz techniki prac z zabytkowymi przedmiotami.

W czasie wolnym od zajęć praktycznych stażyści mieli zagwarantowany program kulturowy – zwiedzanie miasta, wycieczka do Drezna (m.in. muzeum higieny, stare miasto), zwiedzanie browaru oraz wycieczka do Zoo. Program był dopasowany do zgłoszonych przez uczestników propozycji.

Niespodzianką była wizyta telewizji ze Zgorzelca (TVT Zgorzelec), która przeprowadziła wywiady ze stażystami. Materiał dostępny TUTAJ.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego