Wyjątkowa grupa ósma

Grupa ósma była wyjątkowa pod wieloma względami. Po pierwsze pierwszy raz w projekcie „Moja przyszłość to Europa – zagraniczne staże zawodowe” fundacja wyłoniła tylko 7 kandydatów. Uczniowie ze szkół w Bolesławcu, Lubaniu i Ziębic mieli też wyjątkowe miejsce praktyk. Pod okiem mistrzów szkolących zostali włączeni w ważną akcję zachowania największego zabytku w Zittau (Żytawa).

Zadaniem uczniów była praktyczna nauka związana z pracami remontowo-konserwatorskimi niszczejących koszarów wojskowych (Mandau Kaserne) z czasów Pierwszej Wojny Światowej. Obiekt, w którym odbywały się praktyki był już wpisany na listę zabytków, co tylko podniosło poziom oczekiwań przed praktykantami. Pierwsze dni to przede wszystkim nauka porozumiewania się i komunikacji. Kolejnym etapem było przygotowanie planu działania, wybór materiałów, tak aby został zaakceptowany przez konserwatora, przygotowanie zaprawy i praca zgodnie z zapisami kontraktu. Efekty nauki były nadzorowane nie tylko przez mistrzów szkolących, lecz również przez konserwatora. Z relacji uczestników, właśnie ocena prac i odbiór przez konserwatora były najbardziej stresującym elementem. Na szczęście wszystko było zaakceptowane i obyło się bez obaw.

Jako podziękowanie za dobrze wykonaną pracę grupa otrzymała od stowarzyszenia opiekującego się budynkiem pokazy zastosowania nowoczesnych technologii, m.in. młodzież mogła wybrać wzór wycinany przez komputerowo sterowaną wyrzynarkę laserową. Poza wyjątkowymi praktykami, niepowtarzalny był program kulturowy. Tym razem stażyści byli na międzynarodowym turnieju boksu, wystawie miniatur zabytków z regionu, wieży widokowej oraz zostali oprowadzenie po mieście przez miejskiego kata.

Galeria zdjęć – LINK

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), realizowany na zasadach Programu Erasmus+.